•  

  Randevu Telefon

  +90 (242) 227 59 81 - 249 61 22 - 249 61 24-28

 •  

  Çalışma Saatleri

  Pzt - Cuma 08:00 - 17:30

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Organ bağışı nedir?

  Yaşayan veya ölen bir kişinin organ ve dokularının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin verilmesi organ bağışıdır.
 • Organ Nakli Nedir?

  Organ nakli, kadavradan ve canlıdan yapılan bir operasyondur. Tedavisi tıbben mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denilmektedir.
 • Dini Açıdan Organ Bağışı ?

  Organ bağışı ve organ nakli, tüm semavi dinler tarafından teşvik edilir. Ölümden sonra ihtiyacı olan hastalara organların nakledilmesi, tüm dinlerin yardımlaşmaya ve paylaşmaya verdiği önem açısından iyi bir örnek oluşturur. Organ nakillerinin dine uygun olduğu, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun verdiği fetva ile açıklanmıştır. Maide Suresi'nin 32. ayetinde "Her kim birinin hayatını kurtararak yaşatırsa sanki bütün insanları yaşatmıştır." denilmiştir.
 • Organ bağışı için nereye başvurabilirim?

  Canlı vericiden organ bağışı için alıcı adayı hasta ile bir organ nakli merkezine başvurmanız yeterlidir. Öldükten sonra kullanılmak üzere organlarınızı bağışlamak için büyük hastanelerin organ bağış ünitelerine ya da Türkiye Organ Nakli Vakfına başvurabilirsiniz. Burada iki tanık huzurunda bu isteğinizi beyan ederek imzalayacağınız organ bağış formu ile size bir organ bağış kartı verilecektir. Bu konuda ailenizi de bilgilendirmek daha sonradan çıkacak karışıklıkları önlemek açısından faydalı olacaktır. Dilediğiniz zaman organ bağış ünitesi olan bir hastaneye başvurup organ bağış kartınızı iptal ettirebilirsiniz.
 • Ne zaman organlarımı bağışlayabilirim?

  Burada iki durum söz konusu olabilir; Kişi hayatta iken kendi serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra organ ve dokularının ihtiyacı olan hastalar için kullanılmasına izin verebilir veya hayatta iken bu konuda bir beyanda bulunmamışsa yine tıbben yaşamı sonar erdikten sonra yakınları tarafından organ ve dokuları bağışlanabilir. Bu işlem ölüden (kadavra) canlıya organ bağışıdır. Kişi hayatta iken kendi serbest iradesi ile bir böbreğini veya karaciğerinin bir kısmını ihtiyacı olan bir hasta için bağışlayabilir. Bu işlem de canlıdan canlıya organ bağışıdır.
 • Organ bağışı için yaş sınırı var mıdır?

  Organ nakli yasasına göre canlıdan canlıya organ bağışında 18 yaş altındaki kişilerden organ alınmaz. Ancak, kadavradan yapılan bağışlarda yaş sınırı yoktur. Ölen bir yenidoğan bebeğin bağışlanan organları kullanılacağı gibi doksanlı yaşlardaki bir vericinin de organları kullanılabilir.
 • Ölen bir kişinin organları alınırken vücut bütünlüğü bozulur mu?

  Yaygın inanışın tam tersine ölen bir kişinin bağışlanan organlarının başka hastaların tedavisinde kullanılabilmesi için organ çıkarım ameliyatının normal ameliyathane koşullarında ve normal ameliyat tekniklerine göre göre yapılması gereklidir. Tıpkı canlı bir insana ameliyat yapıyormuş gibi multidisipliner bir yaklaşım ile işlem yapılır. Eğer karın içi organlar çıkarılacaksa göbek üstü ve altı bir orta hat kesisi ile, kalp ve akciğerler çıkarılacak ise göğüs kafesi ön duvarından yapılacak bir orta hat kesisi ile organlar çıkarılır. Yine normal ameliyat teknikleri ile gayet özentili bir şekilde cilt kapatılarak cesede bir saygı içerisinde temizliği yapılarak morga gönderilir. Görüldüğü gibi burada cesedin parçalanması veya vücut bütünlüğünün bozulması
 • Organ bağış kartı taşırsam bir gün ölmeden organlarım alınır mı?

  Organ bağış kartı taşıyan bir kişi, hayatının herhangi bir döneminde ağır bir sağlık durumu nedeniyle acil servise getirilirse acil hastaya yaklaşım prosedürleri gereği öncelik ağır hastaya verileceğinden tüm imkanlar seferber edilecektir. Genel durumu çok kötü bir hastanın üzerinden organ bağış kartı çıktı diye göz ardı edilmesi durumunda beyin ölümü gelişse bile iyi bakılmadığından dolayı organları kullanılamayacak durumda olacaktır. Dolayısıyla üzerinden organ bağış kartı çıksın veya çıkmasın en ağır hasta en öncelikli hastadır. Milyonda bir yaşam şansı bile olsa bu öncelikten dolayı hasta yaşam şansını kullanır, aksi halde bu iyi bakıma rağmen beyin ölümü gelişmişse zarar görmemiş organlarının başka hastaların tedavisinde
 • Öldükten sonra kullanılmak üzere bağışladığım organlarım satılır mı?

  2238 Sayılı organ nakli yasasına göre organların satılması yasaktır ve cezai müeyyide gerektirir. Ölen kişilerin bağışlanan organları Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Ulusal Koordinasyon Sistemi içerisinde belli bir dağıtım düzenine göre paylaştırılmaktadır. Sistem açık ve çok kontrollü bir şekilde çalıştığından bağışlanan organların herhangi bir ticari döngüye girmesi mümkün değildir.
 • Bağışladığım organlar adaletli bir şekilde ihtiyacı olanlara nakledilir mi?

  Ölen kişilerin kişilerin bağışlanan organları Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Ulusal Koordinasyon Sistemi içerisinde akademisyenlerden oluşan bilimsel danışma komisyonlarının belirlediği kurallar ve prensipler çerçevesinde organ nakli merkezlerine ve hastalara tahsis edilmektedir. Irk, din, dil, cinsiyet ve statü farkı gözetmeksizin kurallar katı bir şekilde uygulanarak organlar en uygun hastalara adalet ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde nakledilmektedir.
 • Neden Robotik Cerrahi?

  Gelişmiş Hareket Yeteneği da Vinci® Robotik Cerrahi Sistemi’nin kollarının ucundaki enstrümanlar, insan bileği ile benzer biçimde her yöne 180 derece dönebiliyor. Enstrümanlar aynı zamanda insan bileğinin hareket kabiliyetinin çok ilerisinde, 7 farklı eksende 540 derecelik bir açı ile hareket edebiliyorlar. Böylece cerrah, dar ve küçük alanlarda kritik cerrahi müdahaleleri başarı ile gerçekleştirebiliyor. 3 Boyutlu Görüntü da Vinci® Robotik Cerrahi Sistemi’nin cerraha sağladığı 3 boyutlu görüntü, yapılacak cerrahi müdahalenin başarılı biçimde gerçekleşebilmesini sağlıyor. Cerrah kamerayı dilediği gibi kontrol ederek, ameliyat sırasında 3 boyutlu görüntüyü, yüksek çözünürlükte 18 kez büyütebiliyor ve hastalıklı bölgeye çok detaylı olarak müdahale edebiliyor. El Titremesi Ortadan Kalkıyor
 • Robotik Cerrahi Nedir?

  da Vinci® Robotik Cerrahi Sistemi nedir? da Vinci® dünyanın ilk ve tek robotik cerrahi sistemidir. da Vinci® Robotik Cerrahi Sistemi ilk olarak uzaydaki astronotların sağlık hizmetine ihtiyaç duymaları halinde kullanılmak üzere NASA tarafından geliştirildi. Böylece astronotlar, dünyada bulunan cerrah konsolu kullanılarak uzaktan ameliyat edilebileceklerdi. da Vinci® Robotik Cerrahi Sistemi NASA Araştırma Merkezi’nde çalışan araştırmacılar, sanal gerçeklik sistemi üzerine bilimsel araştırmalar yapan mühendisler ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Stanford Üniversitesi Araştırma Merkezi’nde çalışan robot teknolojisi uzmanları tarafından geliştirildi. 2000 yılında Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onayıyla ilk olarak kardiyovasküler cerrahide, sonra da yaygın olarak üroloji, genel cerrahi ve
 • Ameliyat Süreci Nasıl ?

  Alıcı ve verici nakil öncesi yapılan bütün tıbbi değerlendirmelerden olumlu olarak geçtiyse, böbrek nakli ameliyatına alınıyor. Böbreğin vericiden çıkarılma ve sonrasında alıcıya takılma ameliyatları gerçekleştiriliyor. Alıcı operasyonu Böbrek naklinde alıcı operasyonu, 60 yıl öncesinde olduğu gibi, değişmeden günümüzde de aynı şekilde yapılıyor. Böbrek, alıcının sağ veya sol kasığına konuluyor. Pankreas nakli de düşünülen, böbrek yetmezliği olan hastalarda, sağ kasık, pankreas için ayrılıyor, böbrek sol kasığa takılıyor. Diğer hasta gruplarında ise ilk tercih sağ kasık. Hastalara 'J' harfi şeklinde sağ kasıktan, vücudun sağ kısmına doğru uzanan 15-20 cm'lik bir kesi yapılıyor. Böbrek, karın zarının arkasına gelecek şekilde yerleştiriliyor. Atardamar, toplardamar ve
 • 1

Bir sorunuzmu var? Hemen Sorun !

: 13 + 6 =

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Akdeniz Organ Nakli Merkezi

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi B.Blok

(+90) 242 249 61 22 -24

Randevu İçin

(+90) 242 249 61 22